Kiedy wykonać badanie gruntu?

Kupując działkę budowlaną warto zainteresować się jakością jej gruntu. Choć badanie gruntu nie jest wymagane do pozwolenia na budowę, jednak jego wykonanie może nas ustrzec przed wieloma problemami, zarówno tymi podczas budowy, jak i podczas późniejszego użytkowania nieruchomości. Nikt przecież nie lubi pękających ścian, czy fundamentów, lub okresowo zalewanej piwnicy. Problemy mogą wystąpić nawet już na etapie budowy, jeśli okaże się, że grunt nie jest wystarczająco stabilny.

Badanie gruntu przed budową się opłaca

badania geologiczne gruntuJeśli przed zakupem działki nie zadbaliśmy o wykonanie stosownych badań, to nic straconego, ponieważ warto je wykonać jeszcze przed rozpoczęciem planowanej budowy. Badanie geologiczne gruntu oraz ocena warunków wodno-gruntowych, odpowie nam na wiele istotnych pytań, dotyczących samej budowy i wyboru najlepszych rozwiązań. Geotechnik, pobierając próbki, wskaże nam ilość zróżnicowanych warstw, znajdujących się pod powierzchnią, ich rodzaj i parametry. Może się na przykład okazać, że grunt odznacza się słabą nośnością i w takim wypadku fachowiec zarekomenduje podmianę gruntu pod budowę na bardziej stabilny. Geotechnik, na podstawie przeprowadzonego badania, może również podać istotne wytyczne, co do samych prac budowlanych. Może okazać się, że na danym terenie nie wskazane są prace z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, ponieważ wpłynie to na stabilność podłoża. Badania geologiczne gruntu to także odpowiedź na pytanie o poziom i podnoszenie się lustra wód gruntowych. Wiedza ta ma ogromne znaczenie w przypadku budowy domu z podpiwniczeniem. Na niektórych działkach, gdzie poziom wód gruntowych jest dość wysoki, podpiwniczanie budynku będzie trudne i kosztowne, po prostu nie będzie się opłacać. Oczywiście można zasugerować się sąsiednimi nieruchomościami. Jednak fakt, że sąsiad posiada piwnicę nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Może jest ona okresowo zalewana, o czym my nie wiemy. Niezależnie od wyników przeprowadzonych badań, warto też rozejrzeć się po okolicy, sprawdzić stan rowów melioracyjnych, czy ewentualny poziom wody w okolicznych studniach.

Zadbanie o tak istotne szczegóły pozwoli nam na idealne dopasowanie projektu domu do warunków panujących na działce. A warto zrobić to w taki sposób, aby zarówno podczas budowy, jak i późniejszego użytkowania uniknąć kosztownych problemów. Koszt wykonania kilku odwiertów, w zależności od ich głębokości, waha się między 2 a 4 tysiące złotych, jednak wiedza o warunkach wodno-gruntowych naszej działki jest niezmiernie przydatna dla architekta, wykonawcy, jak i nas samych.