Jakie jest zastosowanie czystka?

Jest to niewielki krzew, którego ojczyzną jest południe Europy. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna i stosowana w ziołolecznictwie. W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście czystka. Zawierają one bardzo dużo przeciwutleniaczy (polifenoli), więcej niż czerwone wino. Działa też oczyszczając na organizm. To one decydują o prozdrowotnym działaniu tej rośliny. Ostatnio zyskał na popularności właśnie ze względu na te właściwości.

Korzyści płynące ze stosowania czystka

czystek cięty hurtCistus incanus czyli czystek to roślina należąca do rodziny czystkowatych (Cistaceae), liczącej około 50 gatunków. Czystek prawdopodobnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, a do Polski został sprowadzony w celu uprawy. Dlatego też występuje w tak wielu odmianach. Łatwo go rozpoznać ze względu na charakterystyczne kwiaty w kolorach: białym, ciemnoróżowym i jasnopurpurowym. Nadal jest to roślina bardzo słabo zbadana, w porównaniu do innych powszechnie znanych i wykorzystywanych ziół. W fitoterapii, oprócz ziela i kwiatów czystka wykorzystuje się także ciemnobrązową żywicę, którą pozyskuje się z niektórych gatunków tej rośliny. Czystek cięty hurt neutralizuje wolne rodniki, wzmacnia organizm, podnosi odporność oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów hamuje rozwój stanów zapalnych i zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Doskonale sprawdza się w okresie przeziębień. Pomaga w oczyszczaniu ciała z toksyn i metali ciężkich. Dzięki tempu poprawia kondycję skóry, zapobiega pojawianiu się zmarszczek i pomaga pozbyć się trądziku. Czystek przeciwdziała powstawaniu miażdżycy poprzez blokowanie utleniania się złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo rozpuszcza zatory i zakrzepy w naczyniach krwionośnych, dzięki czemu zapobiega chorobie niedokrwiennej serca. Co ciekawa, pomaga też chronić ludzi i zwierzęta domowe przed kleszczami i komarami. Przez skórę osób, które regularnie piją napar z czystka, wydziela się zapach odstraszający te owady. Ważne by pić napar regularnie, a efekty pojawią już po ok. tygodniu.

Przyjmowanie preparatów ziołowych najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Dobór odpowiedniego preparatu roślinnego wymaga równie dużej wiedzy, co w przypadku preparatu chemicznego. Należy pamiętać, że tego typu preparaty mogą wchodzić w interakcję z przyjmowanymi lekami – to stanowi zagrożenie dla zdrowia. Niektóre preparaty ziołowe mogą wywoływać bardzo silne działanie, dlatego należy przestrzegać wszystkich ostrzeżeń i zaleceń podanych na opakowaniu.