Jakie balustrady zamontować w swoim domu?

 

Balustrady wymyślono po to, by służyły bezpieczeństwu ludzi. Montuje się je we wszelkich potencjalnie niebezpiecznych punktach. Może to być poręcz przy schodach albo też barierka na moście czy balkonie. Wszędzie tam, gdzie chwila nieuwagi może grozić spadnięciem w przepaść lub co najmniej dotkliwym potłuczeniem, niezbędne są balustrady. Oprócz swej oczywistej roli, czyli tego, że służą ochronie życia i zdrowia ludzkiego, spełniają także funkcje estetyczne.

Czy można samodzielnie zamontować balustradę?

balustrada do samodzielnego montażuTwórcy balustrad bardzo dbają o to, by pasowały one wizualnie do otoczenia. Czasem nawet nadają im walory artystyczne. Aby przekonać się o tym, wystarczy zwrócić uwagę na balustrady sprzed wieków, które często wprost zachwycają swoim wyglądem. Nierzadko można wręcz określić je mianem dzieł sztuki. Niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane, zachwycają kunsztem projektu i wykonania. Często zawierają elementy rzeźbione. Kiedyś najczęściej wykonywano je z kamienia i drewna, rzadziej z metalu. A jak jest dziś? Wydaje się, że dominująca tendencja to łączenie różnych materiałów, na przykład szkła i stali nierdzewnej. Niewątpliwie jednak hitem ostatnich lat są balustrady, które można montować samodzielnie. Stanowią atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli domów, przez co są przez nich niezwykle lubiane i cenione. Można je założyć własnymi siłami, bez konieczności najmowania fachowej ekipy. Balustrada do samodzielnego montażu to świetny pomysł dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort. Pozwala szybko cieszyć się efektem swojej pracy, a ponadto nie jest kosztowna. Nie trzeba bowiem pokrywać kosztów robocizny. Można zaoszczędzić nieco pieniędzy na inne wydatki. Elementy składa się łatwo, mocując do siebie kolejne segmenty. Przypomina to nieco układanie puzzli. Najczęściej proces powstawania takiej balustrady zaczyna się od wyboru systemu, z którego ma być zrobiona. Służą do tego specjalne wzorniki. Różnorodność materiałów jest ogromna. Do dyspozycji pozostają drewno, metal, szkło, tworzywa sztuczne oraz wszelkie kombinacje tych surowców.

W składach budowlanych można zakupić gotowe elementy i samodzielnie je zmontować, dopasowując ich ilość do wymiarów miejsca przeznaczenia. To jednak nie jest jedyna opcja. Możliwe jest także zamówienie sytemu balustrad na miarę. Będzie on wówczas idealnie dostosowany do indywidualnych potrzeb i warunków. Powstanie specjalny projekt uwzględniający wszystkie podane szczegóły. Po wyborze materiałów, pozostaje tylko oczekiwanie na paczkę z częściami gotowymi do montażu.