Jak zbadać glebę?

Obecnie można w bardzo łatwy i szybki sposób zbadać glebę i dowiedzieć się, jakie kryją się w niej składniki. Nie każdy może to wiedzieć, ale w zależności od położenia, warunków atmosferycznych oraz od nawożonych odżywek można uzyskać różne rodzaje gleb, a także odmienne wskaźniki kwasowości ziemi. 

Jaki skutecznie zbadać kwasowość gleby?

skuteczne badanie kwasowości glebyW rolnictwie dobranie poprawnej dawki nawozu do odżywienia gleby jest bardzo ważne. Poprzez zbyt obfite lub zbyt skąpe nawożenie granulatu lub wapna można ją osłabić. Wtedy pieniądze przeznaczone na odżywienie ziemi nie przynoszą pożądanych rezultatów. Obecnie, za pomocą specjalnego badania można dowiedzieć się, w jakim stopniu kwaśna jest uprawiana ziemia w ogrodzie lub na roli. Dzięki wskaźnikowi pH można porównać jeden wynik na danym kawałku ziemi z drugim. Skuteczne badanie kwasowości gleby wskazuje w skali od jednego do czternastu, jak bardzo jest zakwaszona. Z lekcji chemii pamiętamy, że odczyn poniżej siedmiu pH jest uważany za kwaśny, a powyżej siedmiu pH za zasadowy. Pomaga to w ustaleniu, jakie kwiaty można sadzić w danym miejscu, by rosły ono zdrowo i nie potrzebowały wielu dodatkowych zabiegów. I tak borówka amerykańska najlepiej będzie się czuła na bardzo kwaśny glebach. Drzewa i krzewy owocowe znane w Polsce od pokoleń, czyli maliny, porzeczki, jabłonie i grusze będą rosły najokazalej na glebach średniokwaśnych, czyli w okolicach pięciu pH. Egzotyczne morele i brzoskwinie, a także wiśnie, czereśnie czy śliwy rosną na glebach o odczynie obojętnych, czyli w ziemi, gdzie wskaźnik wykazał około siedmiu pH. Jak wykorzystać tę posiadaną wiedzą? Otóż przed sadzeniem roślin najlepiej jest użyć do badania papierka lakmusowego. Jest to bardzo prosty i znany ze szkoły sposób na dowiedzenie się o kwasowości gleby, posługując się zamoczonym w roztworze gleby oraz wody destylowanej papierkiem. Jeżeli ktoś obawia się, że źle odczyta wynik, może sięgnąć po pewniejszą metodę sprawdzania stanu gleby, jaką jest płyn Hellinga. Dzięki kwasomierzowi glebowemu można otrzymać pewniejsze wyniki.

Do uzyskania pięknych, zdrowych i silnych wieloletnich roślin trzeba poświęcić wiele czasu, chęci oraz pracy. Nic co piękne nie przychodzi szybko, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i małymi kroczkami zakładać własne gospodarstwo czy agroturystyczne czy sad. Dzięki nowoczesnym sposobom można ustrzec się przed szkodnikami zjadającymi nasze owoce pracy, a także szybciej dowieść, że dana roślina nie wygląda dobrze, bo rośnie na nieodpowiedniej glebie.