Jak zachęcić dziecko do gry w tenisa?

Ruch fizyczny jest bardzo ważny, nie tylko w naszym życiu, ale również naszych dzieci. Zainteresowanie sportem od najmłodszych lat może dać niesamowite efekty w przyszłości. W związku z tym już w przedszkolu powinniśmy zwrócić uwagę na jakie dodatkowe zajęcia, na które możemy wysłać swoje pociechy, tak by nie tylko czerpały z nich wiedzę, ale również mogły rozwijać się ruchowo. 

Pierwsze lekcje gry w tenisa

szkoła tenisaPrzed wysłaniem dziecka na dodatkowe zajęcia najlepiej jest przeprowadzić z nim rozmowę. Zapytać się czy chciałoby zacząć naukę nowego języka, rozwijać się plastycznie czy może ruchowo. Jeśli nasze pociechy będą chciały rozpocząć przygodę ze sportem i być tak dobrzy jak swoi idole, to ważne jest by na samym początku wybrać odpowiedni ośrodek, który im to umożliwi. Szkoła tenisa jest zazwyczaj prowadzona dla kilku grup dzieci, tak by każde z nich mogło rozwijać się w swoim tempie. Naukę można rozpocząć już w wieku 5 lat, kiedy dziecko jest najbardziej ciekawe świata. Oczywiście nasze pociechy powinny dostać sprzęt dopasowany do swojego wzrostu i grać na mniejszym korcie. Po pierwszym etapie nauki, dziecko przechodzi już do standardowego wymiaru boiska, piłek i rakiety. Z czasem lekcje stają się również regularniejsze. Ważne jest by dać w tym wszystkim dziecku dużą swobodę i możliwość podejmowania decyzji. Oczywiście możemy jeździć na treningi i dopingować, ale nie należy zbytnio przesadzać i wchodzić w rolę trenera. Rodzice powinni się również przygotować finansowo, ponieważ lekcje tenisa nie są tanie. Jednak mogą one zaowocować w przyszłości. Kiedy nasze dziecko rozpoczyna przygodę ze sportem należy z nim często rozmawiać i słuchać. Ciągłe lekcje i nowe wymagania mogą być dużym obciążeniem psychicznym, co równocześnie może doprowadzić do zniechęcenia. Jeśli dziecko będzie chciało zrezygnować, powinniśmy mu na to pozwolić, ale też zachęcić do próbowania nowych rzeczy i znalezienia swojej pasji. Dzięki tenisowi, czy choćby jakiejkolwiek innej dyscyplinie sportowej nasze pociechy mogą nauczyć się wielu rzeczy, między innymi tego, że nie zawsze się wygrywa. Każda lekcja, nawet ta najbardziej surowa przygotuje nasze dzieci do dalszego życia.

Wybór dodatkowych zajęć jest bardzo trudny, szczególnie dlatego, że jest ich bardzo dużo. Jednak dzięki temu dzieci mogą poznawać i uczyć się nowych rzeczy. Sport, śpiewanie, malowanie, czy nauka nowego języka nie będzie tylko dla dzieci smutnym obowiązkiem, ale również pasją, która w przyszłości może bardzo pomóc. W związku z tym słuchajmy swoich pociech i dajmy im wolny wybór, tak by mogły spełniać swoje marzenia.