Jak wybrać wyposażenie przepompowni?

Zdarzają się sytuacje, kiedy dom jednorodzinny nie jest podłączony do systemu wodociągowo-kanalizacyjnego i nie ma możliwości jego podłączenia w najbliższym czasie. W przypadku pojedynczego budynku mieszkalnego zazwyczaj jest to ogromny koszt, w większości nieopłacalny. W takich przypadkach mieszkańcy mogą być zmuszeni do znalezienia alternatywnych rozwiązań w celu odprowadzania nieczystości. Jednym z nich jest przydomowa przepompownia ścieków. Czy jest to korzystne rozwiązanie oraz jak ją wyposażyć?

Nowocześnie działająca przepompownia

niezawodne wyposażenie przepompowniWarto mieć świadomość, że przepompownie ścieków stanowią część kanalizacji ściekowej, w której ma miejsce spływ ścieków z jednego albo wielu budynków. Następnie są one tłoczone pod ciśnieniem do kanalizacji grawitacyjnej, ciśnieniowej albo oczyszczalni ścieków. Takie rodzaje systemów składają się z aż czterech elementów, w tym zbiornika, pompy, części hydraulicznej, a także układu automatyki oraz sterowania. Poszczególne elementy stanowią całość przepompowni. Warto zadbać o niezawodne wyposażenie przepompowni. Są one umieszczane poza budynkiem mieszkalnym, przeważnie w odległości od pięciu do dziesięciu metrów. W przypadku domów jednorodzinnych wystarczające wydaje się urządzenie jednopompowe. Poszukując optymalnej przepompowni należy ustalić, w jakich celach będzie ona potrzebna. Na rynku bowiem jest oferowanych wiele rodzajów tych urządzeń, które wyróżniają się odmiennymi średnicami. Część z nich sprawdza się do odprowadzania deszczówki, inne natomiast do ścieków bytowych. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z jakiego jest wykonana dana przepompownia. Na rynku spotkam zarówno wysokiej gęstości polietylen, a także beton i polimerobeton. W przypadku lekkiej konstrukcji najlepiej sprawdzi się polietylen, natomiast w razie występowania wysokiego poziomu wód gruntowych, znacznie lepszym wyborem może być beton. W takim wypadku zostanie on odpowiednio osadzony w gruncie i nie ma obaw o jego wypchnięcie.

Istotną kwestią może być również głębokość pompowni, która zależy od zagłębienia rury dopływowej w miejscu osadzenia zbiornika. Kolejnym ważnym aspektem jest strefa przemarzania, która występuje na danym terenie w kraju. Istotne jest bowiem to, aby w zbiorniku nie zamarzały nieczystości. Dlatego konieczne jest dobranie takich przepompowni i ich poszczególnych elementów, które będą odpowiednie do takich warunków. Zazwyczaj wybierane są zbiorniki o głębokości wynoszącej 210 cm. Niektóre z nich są wyposażone w nadstawkę, która przedłuża zbiornik.