Jak wiercić otwory w betonie?

Obecnie beton stanowi jeden z popularniejszych materiałów budowlanych. Wynika to z faktu iż jest niedrogi w produkcji, łatwy w przygotowaniu, a dodatkowo wytrzymały. To, co w jednym kontekście będzie zaletą, w innym może sprawiać, że do obróbki betonu niezbędne będzie zastosowanie specjalnego sprzętu. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób wykonać prawidłowe wiercenie w betonie, a także jakich narzędzi użyć, aby efekt był zgodny z oczekiwaniami. Nie jest to proste, gdyż beton to wyjątkowo odporny materiał.

Sposoby wiercenia otworów w betonie

precyzyjne wiercenie otworów w betonieNiestety wiercenie otworów w betonie z wykorzystaniem standardowych materiałów, jak na przykład standardowa wiertarka, może nie dawać zadowalających efektów. Nieco korzystniejszym wyborem może by wiertarka udarowa, jednak w tym przypadku lepiej ograniczyć się do cienkiej warstwy betonu. Ze średniej grubości betonem poradzą sobie młotowiertarki. Ten rodzaj elektronarzędzi charakteryzuje się wydajnym systemem udarowym, który rzadko jest mechaniczny, a znacznie częściej pneumatyczny. W ten sposób jeszcze skuteczniej może radzić sobie z kolejnymi warstwami betonu. W przypadku najbardziej wymagających zadań w budownictwie, najlepiej sprawdzą się specjalne wiertnice rdzeniowe. Takie urządzenia montowane są zazwyczaj na statywie oraz przytwierdzane do podłoża, co pozwala na uzyskanie stabilnej oraz bezpiecznej konstrukcji. Wiertnice tego rodzaju działają w oparciu o wiertła koronowe o sporej średnicy i zazwyczaj są użytkowane przez wyspecjalizowane ekipy budowlane. Warto zadbać o precyzyjne wiercenie otworów w betonie. Kolejnym krokiem, po wyborze sprzętu do wiercenia w betonie, są również rodzaje wiertła. Nieprawidłowo dobrane wiertło może się szybko stępić i w konsekwencji nie nadawać do użytku. Najpopularniejsze są wiertła widiowe do betonu, których część robocza jest zrobiona z węglika spiekanego. Takie wiertła są niemal tak bardzo twarde i wytrzymałe, jak ma to miejsc w przypadku wierteł diamentowych. Dodatkowo posiadają odpowiednio ukształtowaną głowicę oraz spiralę z rowkiem.

Oprócz wymienionych powyżej wierteł, bardzo popularne są także wiertła z płaską głowicą oraz o poczwórnym ostrzu. Specjalny kształt umożliwia sprawne przebijanie się przez warstwy betonu. Dodatkowo poczwórne ostrze może być wykorzystywane do otworów w betonie zbrojonym. Wiertła koronowe natomiast umożliwiają wiercenie otworów o nieco większej średnicy. Mogą one być wykonane z węglika spiekanego, stali albo z wykorzystaniem syntetycznego diamentu i sprawdzają się także do wiercenia w gazobetonie.