Jak się objawia kolka?

Nie można się w stu procentach przygotować na przyjście na świat dziecka, ponieważ jego wychowywanie jest pełne nieprzewidzianych sytuacji. Możemy sobie postanowić, że będziemy je karmić piersią i będzie to bardzo przyjemne doznanie, ale rzeczywistość może okazać się zupełnie inna, ponieważ nie każdy maluch potrafi właściwie ssać pierś mamy. Także zbyt łapczywe picie mleka może być problematyczne.

Jak pomóc niemowlakowi w kolce?

co na kolkę dla niemowlakaMogłoby się wydawać, że noworodki i niemowlaki przeważnie jedzą i śpią, to czasem bywa zupełnie inaczej. Dzieci mają różne charaktery i przejawiają większą lub mniejszą aktywność ruchową. Podobnie bywa z jedzeniem. Jedne maluchy mogłyby jeść co chwilę i robią to bardzo zachłannie, a inne natomiast zachowują się jakby stroniły od jedzenia. W związku ze sposobem jedzenia, mogą się pojawić u maluchów różne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Najczęściej jest to kolka, która pojawia się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut po spożytym posiłku. Wywołuje ona wzdęcie i twardość brzuszka, ponieważ wewnątrz układu pokarmowego znajdują się pęcherzyki powietrza, które zostały przyjęte w trakcie picia mleka. Jeżeli dziecko pije mleko z piersi mamy lub z butelki bardzo zachłannie, to istnieje duże ryzyko, że pojawi się u niego kolka. Wielu młodych i niedoświadczonych rodziców, nie wie co na kolkę dla niemowlaka jest najlepsze. Każde dziecko może ją przechodzić z różną intensywnością. U niektórych niemowlaków kolka pojawia się sporadycznie, natomiast u innych występuje niemalże po każdym posiłku i trwa bardzo długo. Jest to ból, który umiejscowiony jest w dolnej części brzucha i objawia się silnym skurczem mięśni, dlatego też maluchy często podkurczają nóżki, gdyż to w pewny sposób łagodzi ból. Żeby pomóc dziecku w kolce, można wykonać delikatny masaż brzuszka kolistymi ruchami, zaczynając  na wysokości żołądka, a kończąc na podbrzuszu. Dzięki temu pomożemy pęcherzykom powietrza na naturalne opuszczenie układu pokarmowego. Dla większości dzieci, ta metoda jest skuteczna, dlatego też jest często polecana.

Jeżeli jednak u naszego niemowlaka, masaż nie przyniósł pożądanego skutku, to można spróbować zastosować technikę zajęcia dziecka czymś, aby zapomniało o bólu. Na przykład można puścić spokojną muzykę czy kojące szumy. Jest to możliwe pod warunkiem, że ból ma słabe lub maksymalnie średnie natężenie. Ostatecznością może być skorzystanie z pomocy środków farmakologicznych na bazie ziół, które działają rozkurczająco i pomagają zlikwidować pęcherzyki powietrza.