Ja wygląda terapia dla uzależnionych od narkotyków?

W dzisiejszych czasach niestety wielu z nas zmaga się z różnego rodzaju uzależnieniami, które potrafią zniszczyć życie. Są to najczęściej nie tylko uzależnienia związane z rozwojem Internetu, mediów społecznościowych i cyfryzacji niemal wszystkich dziedzin życia, ale także są to uzależnienia, które istniały już dawno, czyli alkohol i narkotyki. A jak wygląda taka terapia dla uzależnionych od narkotyków? Kilka informacji na ten temat można znaleźć w poniższym fragmencie.

O terapii dla uzależnionych od narkotyków

dobra terapia dla uzależnionych od narkotykówWielu zastanawia się pewnie, jak wygląda taka terapia dla osób uzależnionych od narkotyków i czy może być ona naprawdę skuteczna. Bo przecież mówi się często, że osoby wychodzą z ośrodka i znów wracają do picia. I tak w kółko, czasem przez dobrych kilka lat. Jak więc wyrywa takie leczenie i czy każdy ośrodek oferuje takie same metody? Otóż większość tego typu ośrodków na początku zarządza tak zwany detoks, czyli całkowite odcięcie się od rzeczy, od której jesteśmy uzależnieni, bez której myślimy, że nie możemy żyć. Mogą to być wspomniane już wcześniej sprzęty elektroniczne czy Internet, ale także właśnie alkohol czy narkotyki. Oczywiście uzależnień jest dużo więcej, jednak te wymienione uznaje się za jedna z najbardziej niebezpiecznych, które mogą zrujnować człowiekowi życie, ale także jego bliskim, którzy codziennie odczuwają konsekwencje tego uzależnienia. Po przejściu etapu, jakim jest detoks, który trwa około tygodnia lub dwóch, uzależniony musi rozpocząć terapią. Zazwyczaj mają one charakter indywidualny lub też zbiorowy (lub też taki i taki). Oczywiście każda dobra terapia dla uzależnionych od narkotyków jest nieco inna, każdy prowadzący ma swój własny sposób prowadzenia terapii, chociaż oczywiście podstawy wszędzie są podobne. Dodatkowo każdy pacjent takiego ośrodka lub kliniki może w każdym momencie zasięgnąć porady psychologa. Takie sesje są również często urządzane w towarzystwie rodziny. Co więcej, na przykład żona uzależnionego może skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologa.

Nie można zaprzeczyć, że każda terapia dla uzależnionych od narkotyków, alkoholu lub Internetu nie jest wcale łatwa. Najgorszym momentem jest oczywiście detoks i spotkanie na trzeźwo z członkami rodziny, którzy czują się skrzywdzeni i zapewne nieco rozczarowani. Takie wspólne sesje u psychologa lub w towarzystwie osoby prowadzącej terapię, uzależnionego z rodziną są często bardzo emocjonalne, dla obu stron. Jednak taka terapia może dać oczekiwane rezultaty, potrzebna jest jednak silna motywacja.