Folia solarna do ogrzewania basenu

Zastosowanie folii solarnej do przykrycia i ogrzewania basenu jest nową, energooszczędna metodą dbania o środowisko. Błękitna, częściowo przezroczysta folia z bąbelkami, spełnia kilka praktycznych funkcji. Folię możemy kupić na metry lub gotową, fabrycznie dostosowaną do kształtu i rozmiaru basenu. Stosuje się ją jako zamiennik tradycyjnych przykryć, pokryw basenowych. Zapobiega wpadaniu liści i owadów do wody, a dzięki przepuszczającej słońce powłokę, podgrzewa wodę, nawet o 8 stopni Celsjusza.

Zastosowanie basenowej folii solarnej

folia solarnaObecnie na rynku, najpopularniejszą metodą przekrywania basenu, jest zastosowanie folii solarnej. Posiada kilka, bardzo praktycznych funkcji. Pierwszą i podstawową, jest ochrona basenu w czasie, gdy go nie używamy. Można ją założyć na noc, w pochmurne, deszczowe dni oraz, kiedy wyjeżdżamy. Folie bąbelkowe kupuje się w określonym rozmiarze i kształcie albo ciętą z rolki na metry. Jest lekka a zarazem dobrze dopasowuje się do kształtu basenu, skutecznie chroniąc przed wpadaniem do wody zanieczyszczeń: liści, owadów, gałęzi z drzew. W czasie, gdy nad basenem rozciągniemy folię solarną, promienie słoneczne przenikają przez półprzezroczystą folię i ogrzewają wodę w basenie. Takie proste podgrzewanie bez konieczności zużycia dodatkowych sprzętów i źródeł energii, pozwala podnieść temperaturę wody nawet o 8 stopni. Dzięki takiej, specyficznej funkcji, folię możemy uznać za materiał energooszczędny. Folia solarna przeciwdziała odparowywaniu wody z basenu. Po prostu zatrzymuje wodę, tworząc barierę dla parowania. Dodatkowo zimniejsza zużycie chemii, stosowanej do oczyszczania i uzdatniania wody. Folię można stosować na ogrzewanych basenach, wówczas daje efekt dodatkowego ogrzewania, przez co ogrzewanie elektryczne nie pobiera dużych ilości prądu. Folia solarna najczęściej występuje pod postacią plandeki pokrytej gęstymi, regularnymi rzędami wypukłych bąbelków. To one odpowiadają za jej trwałość, odporność na przebicia i przenikanie promieni słonecznych. 

Użycie folii solarnej stało się coraz chętniej wykorzystywaną metodą ochronną dla basenów. Jej zaletą jest stosunkowo niska cena. W pakiecie dostajemy ochronę przed zanieczyszczeniami, dodatkowe źródło ciepła, ochronę przed odparowywaniem wody basenowej, zmniejszenie dawki chemii basenowej. Producenci folii solarnych oferują modele dostosowane do popularnych kształtów basenów: okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Do większych basenów zaleca się stosowanie folii nawijanej na rolkę, która pomaga przy rozwijaniu.