Elektrokardiografia umożliwia sprawdzenie pracy serca

Elektrokardiografia jest popularnym badaniem serca, który sprawdza prawidłowe jego funkcjonowanie. Metoda ta wykonywana jest za pomocą specjalnego aparatu, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Wynika to z faktu, iż każdy skurcz powoduje wytwarzanie prądu elektrycznego. Powstają one samoistnie. EKG umożliwia wykrycie wielu chorób serca, do których należą zaburzenia rytmu, niedokrwienie mięśnia sercowego oraz zawał. Wskazaniem, do jego wykonania jest między innymi ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia i utraty przytomności, a także nadciśnienie tętnicze.

Elektrokardiografia umożliwia wykrycie chorób serca

Badanie EKG w warszawieJest nieinwazyjne oraz bezpiecznie, trwa około 10 minut. Dzięki elektrodom, które zamocowane są na każdej kończynie, możliwe jest odbieranie sygnałów ze skóry oraz ich zapisywanie przez aparat na papierze. Osoby, które chcą sprawdzić pracę swojego serca, mogą zdecydować się badanie EKG W Warszawie wiele placówek wykonuje elektrokardiografię, dzięki czemu możliwa jest diagnostyka chorób serca. Metoda ta dostarcza wielu cennych informacji na temat funkcjonowania mięśnia sercowego, należy do nieinwazyjnych badań kardiologicznych. Wynik badania nazywany jest elektrokardiogramem. Ważne, by wyniki badania zinterpretował kardiolog, który ma dużą wiedzę i doświadczenie, co sprawia, że może wykryć ewentualne nieprawidłowości pracy serca, a także zaburzenia jego rytmu. Diagnostyka chorób serca jest bardzo ważna, by w miarę wcześniej wykryć zmiany w układzie krążenia, które często przebiegają bezobjawowo. Ważne jest, by wykonywały je osoby, które mają choroby układu sercowo-naczyniowego, jak miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, a także wady serca. Często istnieje konieczność wykonania EKG w przypadku podejrzenia choroby układu sercowo-naczyniowego, a także ryzyka wystąpienia choroby serca, do których należą między innymi predyspozycje oraz choroby towarzyszące. Ważne jest, by wykonać to badanie także wówczas, gdy odczuwamy duszność i ból w klatce piersiowej, a także szereg innych niepokojących objawów, które mogą świadczyć o problemach z sercem.

Nie ma przeciwwskazań do wykonania EKG, gdyż jest bezpieczne i nieinwazyjne. Podczas elektrokardiografii pacjent znajduje się w pozycji leżącej. EKG jest skuteczną metodą, która wykrywa choroby serca, odpowiednio wcześnie wykonane jest w stanie uratować życie wielu pacjentów. Wyniki powinny być koniecznie zinterpretowane przez specjalistę, by ten mógł postawić odpowiednią diagnozę, a także zlecić odpowiednie leczenie.