Drugie życie cegły rozbiórkowej

Motyw cegły we wnętrzach od lat jest bardzo ceniony i pomimo pojawienia się na rynku bardzo dobrych materiałów wykończeniowych ciągle jest w sferze zainteresowania. Producenci starali się dostarczać na rynek produkty zastępcze, które w jakimś stopniu imitowały cegłę lecz próby nie były do końca udane. Przełomem stało się wprowadzenie do obrotu znakomitych płytek wytwarzanych ze starych cegieł rozbiórkowych.

Różnorodne rodzaje płytek z cegły 

płytki ze starej cegły na ścianęDostarczane obecnie płytki ze starej cegły na ścianę wewnętrzną i na elewacje zewnętrzne podbiły serca odbiorców. Jest to materiał naturalny zachowujący wszystkie walory odpornościowe cegły oraz jej oryginalny wygląd. Odróżnienie czy ma się do czynienia z imitacją czy z oryginałem przy właściwym montażu jest wręcz niemożliwe. Płytki ceglane we wnętrzach zapewniają oddanie swoistego dla cegły klimatu. Wrażenie potęguje też fakt, że bardzo często płytki pochodzą z cegieł liczących sobie dziesiątki lat i więcej. Owiane są więc aurą tajemnicy, która jest bardzo intrygująca. Trzeba wspomnieć, że cegły są starannie selekcjonowane ręcznie zanim trafią pod ostrza pił. Ceglane płytki świetnie się łączą z innymi technologiami budowlanym co dla inwestora i projektanta jest dużym ułatwieniem w tworzeniu zaplanowanej aranżacji wnętrza. Wielu producentów płytek z cegły rozbiórkowej osiągnęło bardzo wysoki poziom kultury sprzedaży oferując swoje produkty z podziałem na konkretne kolekcje i linie. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się płytki uzyskane przez odcięcie lica cegły. Dzięki nim można uzyskać na ścianie oryginalne odwzorowanie ceglanego muru. Charakteryzują się bowiem naturalnie postarzałą fakturą i barwą. Kolejnym bardzo ciekawym rodzajem płytek są cięte ze środka cegieł. Posiadają one gładką powierzchnię powstałą w wyniku działania piły ale ich zaletą jest pełne, nie naruszone przez czas wybarwienie oraz ukazywania budowy strukturalnej cegły. Ostatnim typem dostępnej na rynku płytki jest powstająca w wyniku cięcia najmniejszej płaszczyzny zewnętrznej czyli tzw. główki. Oprócz płytek producenci są w stanie zaoferować elementy wykończeniowe w postaci narożników również wycinanych ze starych cegieł rozbiórkowych.

Decyzja o inwestycji w płytki ze starych cegieł rozbiórkowych powinna być poprzedzona rekonesansem dotyczącym wytrzymałości ściany na której chcemy umieścić płytki. Jest to bardzo istotne ponieważ nie każda ściana udźwignie ciężar płytek i zaprawy klejowej. Płytki ceglane montuje się na dwa sposoby różniące się odległością między płytkami. Można je bowiem ułożyć z dystansem lub bezpośrednio obok siebie.