Dokładność prania odzieży medycznej

Szpitale to miejsca gdzie wysoki poziom higieny idzie w parze z bardzo dużą ilością zarazków. Nic dziwnego, gdyż przebywają tam chorzy pacjenci, z których część jest na pewno zarażona jakimś rodzajem pasożytów lub wirusa. Stąd wysokie standardy higieniczne ,które niwelują w jak największym stopniu zakażenie się innych osób, które przebywają w pobliżu osób już zarażonych. Przepisy określające zasady higieny w szpitalu są również bardzo restrykcyjne w zakresie prania odzieży.

Konieczność dokładnego prania odzieży medycznej

dokładne pranie odzieży medycznejPracownicy szpitala są cały czas w kontakcie z pacjentami i dlatego są bardzo narażeni na występujące tam wirusy i inne niebezpieczne czynniki. Ich ubrania, które jak widzimy są zawsze czyste i schludne podlegają ścisłym przepisom odnośnie ich prania. Zwykle jeden komplet jest noszony tylko przez jeden dzień, a następnie powinno się wykonać dokładne pranie odzieży medycznej przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Dawniej szpitale posiadały swoje pralnie, w których ta czynność następowała, jednak wraz z unowocześnieniem tych placówek i pewnej optymalizacji kosztów zleca się pranie takiej odzieży firmom zewnętrznym. Zapewnia to nie tylko niższe koszty prania odzieży wynikające z ograniczenia liczby pracowników szpitala, ale także często bardziej fachową i profesjonalną obsługę tego zadania. Jak wiadomo szpitale ze względu na ich dużą ilość i pewne centralizowanie organów finansujących i decyzyjnych nie zawsze potrafią zapewnić najlepszego wyposażenia dla pralni, gdyż traktuje się je po macoszemu. W przypadku natomiast firm prywatnych, które trudnią się w tej specjalizacji mamy do czynienia z bardzo dobrze dofinansowanym zapleczem sprzętowym. Ubrania medyczne są poddawane nie tylko odpowiedniemu praniu chemicznemu, ale także obróbce zapewniającej wysoki poziom odkażenia odzieży, na której w ciągu dnia roboczego gromadzi się bardzo duża liczba zarazków. Wykonuje się to poprzez odpowiednią obróbkę cieplną, która zabija bakterie i wirusy w sposób wysoce skuteczny. Dzięki temu w pełni sterylne ubrania są zwracane obsłudze szpitala z gwarancją ich czystości.

Ubrania, które nie będą dokładnie czyszczone z pasożytów mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo dla pacjentów szpitala, ze względu na możliwość pogorszenia ich stanu zdrowia wynikająca z możliwości zarażenia czymś gorszym niż tym na co są leczeni. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, dlatego stawia się w tym przypadku przede wszystkim na jakość, którą muszą zapewnić firmy zewnętrzne chcące świadczyć takie usługi na rzecz szpitali.