Dobre oczyszczalnie – czyli jakie?

 

Wciąż jeszcze w naszym kraju zdarzają się miejsca, w których budynki mieszkalne nie są połączone z instalacją umożliwiającą normalne odprowadzanie ścieków. Nawet mieszkając w takim miejscu, można swobodnie dbać o dobro środowiska naturalnego. Przecież z dostępem do domowych oczyszczalni nie ma najmniejszego problemu. Trzeba jednak tutaj dokonać właściwego wyboru, ponieważ wykorzystywane teraz oczyszczalnie mogą się różnić między innymi sposobem działania i wieloma innymi istotnymi szczegółami, które powinny być dopasowane do specyfiki ścieków oraz potrzeb użytkownika.

Bio oczyszczalnie – wysoka skuteczność

dobra bio oczyszczalniaPodstawowe korzyści dotyczą między innymi tego, że nawet po wypompowaniu oczyszczonej wody z czegoś takiego szkodliwe substancje nie mają negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ pozostają w zbiorniku i są zwykle rozkładane na innych etapach oczyszczania. Tak dzieje się między innymi z różnymi związkami zawierającymi fosfor. Zgodnie z dokumentami prezentowanymi przez producenta oczyszczalni około 95% tego pierwiastka pozostaje w zbiorniku. Oddzielenie go od reszty składników może odbywać się na przykład na skutek procesów chemicznych. Dobra bio oczyszczalnia to oczywiście również taka, która spełnia wymogi prawne. Warto poważnie pomyśleć o montażu takiej oczyszczalni w najbliższym otoczeniu trawnika, ponieważ wtedy można od razu rozprowadzić wodę poprzez system nawadniania kropelkowego. W takich zbiornikach będących częścią oczyszczalni mogą znajdować się również specjalne bakterie, które na skutek normalnych procesów w odpowiednich warunkach doprowadzają do stopniowego rozkładania osadu lub substancji znajdujących się w cieczy. Na skutek działania grawitacji może bowiem tam dojść do oddzielenia poszczególnych warstw. Poza tym mogą być jeszcze wykorzystywane specjalistyczne filtry. Tym bardziej że z pomocą węgla aktywnego lub innych znanych rozwiązań można skutecznie zatrzymać różne potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje.

Dzięki dobrym oczyszczalniom nie trzeba już płacić za regularne usuwanie ścieków z konkretnej posesji. Po montażu zdecydowana większość procesów odbywa się w sposób automatyczny i czasami trzeba tylko pamiętać o uzupełnieniu zbiorników na substancje chemiczne lub występowanie bakterii, ale to już zależy od specyfiki wybranej wcześniej oczyszczalni. Coś takiego sprawdzi się równie dobrze nawet na ogrodach działkowych i w wielu innych miejscach, ponieważ nawet niskie temperatury nie mają negatywnego wpływu na skuteczność w kontekście oczyszczania ścieków, a to ważne.