Do uprawy zbóż stosujemy nawozowe wapno tlenkowe

Uprawa zbóż nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy nasze pola uprane mają zakwaszoną glebę. Każdej wiosny powinniśmy więc stosować do upraw zbóż wapno nawozowe tlenkowe, które przywróci ziemi jej neutralne pH. Nadto, uczyni ono glebę żyźniejsza i bogatszą w substancje odżywcze potrzebne do wzrostu roślin. Nawozy tlenkowe pochodzą ze skał wapiennych, z związku z czym nie mają one żadnych chemicznych składników i są bezpieczne dla środowiska. Wapno potrzebne jest zaś roślinom do szybszego wzrostu oraz jest niewątpliwie jednym z podstawowych składników odżywczych gleby. 

Uprawa zboża wymaga stosowania tlenkowego wapna nawozowego

wapno nawozowe tlenkowe do zbożaJednym z najczęściej spotykanym przez rolników zajmujących się uprawą zbóż jest zakwaszona gleba. Z tego też względu musimy pamiętać o odpowiednim nawożeniu, które ma też przywrócić glebie neutralne pH i pozbawić ją kwaśnego odczynu. Jeśli chodzi o takie produkty, jak wapno nawozowe tlenkowe do zboża musimy pamiętać, że ma ono bardzo silne i szybkie działanie. Jego głównym składnikiem jest oczywiście skała wapienna, a jego mieszanki nie zawierają chemicznych składników i są bezpieczne dla środowiska. Wapno tlenkowe najszybciej odkwasza glebę, więc nie powinniśmy stosować go tuż przed zasianiem zboża, a kilka miesięcy wcześniej. Wówczas uzyskamy najlepsze efekty w postaci odkwaszonej i dobrze użyźnionej gleby, w której lepiej będzie rozwijało się nasze zboże. Wapno jest bowiem podstawowym składnikiem odżywczym wszystkich roślin uprawnych. Często stosuje się mieszankę wapna i magnezu, by gleba była jeszcze bardziej urodzajna. Producenci nawozów wypuszczają na rynek nowe i ulepszone mieszanki nawozowego wapna tlenkowego, więc ich wybór jest bardzo duży. Musimy tylko pamiętać, by zawsze czytać wszystkie uwagi i wskazane przez producentów oraz stosować się do wskazanych na opakowaniach środków ostrożności. Każde opakowanie ma dokładny opis działania nawozu oraz określony termin, w którym powinien on trafić na pola uprawne, co jest ważne przy wapnie tlenkowych, które ma bardzo szybkie działanie.

Wszystkie pola uprawne potrzebują odpowiedniego nawożenia, by siane na nich zboża osiągały wysokie wyniki podczas zbiorów. Warto więc inwestować w nawozy renomowanych producentów. Gleba musi mieć neutralne pH, które możemy uzyskać podczas stosowania wapna nawozowego tlenkowego, które działa bardzo szybko i skutecznie odkwasza ziemię. Nadto, wzbogaca ją w wapń, który jest ważnym składnikiem odżywczym potrzebnym roślinom do wzrostu. Z uwagi na szybkie działanie tlenkowe wapno musi być rozsypane na samym początku wiosny, by nie doszło do zniszczenia naszych upraw.