Dlaczego zdjęcia nagrobkowe są tak wytrzymałe?

Tworzenie zdjęć umieszczanych na nagrobkach nie jest zadaniem łatwym. Podczas tworzenia takiej podobizny trzeba mieć na uwadze ich niewielkie wymiary, a także stałe narażenie na kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego też tworzenie takich fotografii wymaga użycia nowoczesnych technik cyfrowych druku.

Jak powstaje kolorowe zdjęcie nagrobkowe?

kolorowe zdjęcia nagrobkoweFotografie osoby zmarłej umieszczane na nagrobku to polska tradycja, sięgająca już kilkuset lat. Oczywiście z biegiem lat zmieniło się podejście do druku takich fotografii. Zdano sobie bowiem sprawę, że takie zdjęcia są stale narażone na kontakt z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego też najważniejsze jest, aby kolorowe zdjęcia nagrobkowe były stworzone w takiej technologii, która zagwarantuje im wysoki poziom czytelności niezależnie od warunków zewnętrznych. W obecnych czasach mocno zmieniło się podejście do wydruku tego typu podobizn. Nie używa się już raczej w tym celu laminowanego papieru fotograficznego, który jak się okazuje, nie zapewnia stu procentowej ochrony na dłużej niż kilka lat. Znacznie lepszym wyjściem okazało się tworzenie takich fotografii na porcelanie. Oczywiście proces ten jest bardzo skomplikowany i wymaga połączenia techniki druku 3D z zawansowanym procesem wypalania porcelany. Tylko w ten sposób może dojść do utrwalenia się fotografii na porcelanie, dzięki czemu będzie ona w stu procentach chroniona przed czynnikami atmosferycznymi typu deszcz czy też opady śniegi. Tak naprawdę jedynym zagrożeniem dla takich fotografii na porcelanie jest stłuczeni. Oczywiście, proces tworzenia fotografii nagrobkowych, tym bardziej tych kolorowych, jest bardzo skomplikowany i wieloetapowy. Dlatego też zadanie utworzenia takiej podobizny bezwzględnie należy zlecić profesjonalistom. Tylko w ten sposób bowiem można mieć gwarancje, że powstała fotografia będzie w stu procentach odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Warto pamiętać także, że ze względu na zazwyczaj niewielkie rozmiary fotografii nagrobkowych, druk powinien być maksymalnie wysokie rozdzielczości, aby zdjęcie to pozostało czytelne dla osób odwiedzających cmentarz. Na szczęście istnieje coraz więcej zakładów, oferujących wykonanie takich zdjęć.

Zdjęcia osoby zmarłej umieszczone na nagrobkach są bardzo ważną polską tradycją. Na przestrzeni lat zmieniło się podejście do tworzenia takich fotografii. Obecnie znane są już metody na to, aby takie  zdjęcia były bardziej trwałe i odporne na przeciwności losu przez bardzo długi okres czasu.