Czym się różni odzież ochronna od roboczej?

Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio dobranej odzieży ochronnej, ponieważ może ona uratować zdrowie lub życie pracownika. Odzież ochronna stosowana jest np. przez chemików, elektryków, medyków czy spawaczy. Należy pamiętać, że muszę one spełniać wszelkie obowiązujące normy. Każdy zawód, który wymaga stosowania specjalnego stroju, znajdzie na rynku specjalną odzież ochronną, która będzie dostosowana do danej branży.

Zastosowanie odzieży ochronnej

solidna odzież ochronna - bydgoszczWiele osób myl odzież roboczą z odzieżą ochronną i stosuje te słowa zamiennie. Odzież robocza to po prostu odzież, która zabezpiecza pracowników przed zabrudzeniem czy uszkodzeniem własnej odzieży, natomiast stosowanie odzieży ochronnej regulowane jest zasadami BHP. Odzież ochronna stosowana jest w celu zabezpieczenia pracownika przed niebezpieczeństwami. Istnieje podział na odzież trudnopalną, kwasoodporną, antyelektrostatyczną, przeciwdeszczową. Na rynku dostępne są również fartuchy ochronne czy odzież odblaskowa. Wyborem pracodawcy powinna być solidna odzież ochronna – Bydgoszcz to miasto, w którym działa od lat hurtownia odzieży BHP. Jak wiadomo, odzież ochronna dobierana jest do specyfiki wykonywanego zawodu. Odzież antyelektrostatyczna używana jest przez elektryków oraz osoby, które są narażone na porażenie prądem podczas pracy. Odzież taka dodatkowo jest trudnopalna, odporna na ciepło i odpryski stopionego metalu. Odzież taka posiada również liczne kieszenie na przyrządy potrzebne do pracy. Odzież kwasoodporna zabezpiecza przed działaniem kwasów, zasad oraz wodorotlenków. Ma rynku dostępne są również specjalne kombinezony chemoodporne, który chroni całe ciało pracownika, łącznie z twarzą. Tradycyjna odzież robocza nie jest regulowana żadnymi przepisami, w przeciwieństwie do odzieży ochronnej. Dla pracowników wykonujące prace związane z ryzykiem, na rynku dostępne są specjalne akcesoria, zmniejszające to ryzyko. Przykładem są rękawice, które chronią przed wysokimi temperaturami. Tego typu odzież często posiada elementy odblaskowe.

Wszystkie ubrania ochronne posiadają wymagane certyfikaty, spełniają podane wymogi są zgodne z zasadami BHP. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed szkodliwym działaniem niektórych substancji, czy czynnikami, z którymi mają kontakt. Ich zastosowanie jest niezwykle ważne, ponieważ mogą uratować zdrowie lub życie pracownika. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom strojów ochronnych, zgodnych ze standardami oraz odpowiednich akcesoriów ochronnych – takich jak rękawice, godle czy kaski.