Czym są trawy zalewowe?

W naszym kraju trawa jest uprawiana na dużą skalę. Dostępnych jest wiele gatunków tych roślin, które przystosowane są do różnych warunków, zarówno glebowych jak i atmosferycznych. Korzyści z uprawiania trawy jest wiele. Przede wszystkim jest to możliwość zapewnienia hodowanym zwierzętom pokarmu, którego nie trzeba kupować, a więc jest on praktycznie darmowy. Znacznie obniża to cenę hodowli zwierząt, szczególnie tych, które nie są przeznaczone na mięso i można je karmić wyłącznie w ten sposób.

Cechy charakterystyczne trawy zalewowej

mieszanki traw zalewowychObecnie pastwiska i różnego rodzaju tereny pokryte trawą stanowią znaczny procent wszystkich terenów rolniczych w naszym kraju. Dzieje się tak dlatego, że uprawa roślin i hodowla zwierząt często są bardzo dobrym i zyskownym połączeniem, dzięki któremu można sporo zarobić. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu możliwe będzie skuteczne rozwijanie naszego gospodarstwa. Gdy zdecydujemy się przeznaczyć nasze ziemie pod uprawę trawy dla zwierząt, musimy najpierw dowiedzieć się, jakiego rodzaju ziemiami dysponujemy. Jeżeli są to tereny podmokłe, musimy wybrać specjalny gatunek trawy, który poradzi sobie nawet w sytuacji, gdy dojdzie do wylania się wody. Tereny podmokłe to takie, na których istnieje większe ryzyko powodzi, a więc te, które zbliżone są na przykład do koryta rzeki. Takie tereny są też jednak pełne różnych składników organicznych, a gleba bogata jest w składniki odżywcze dla naszych roślin. Dzięki temu możemy być pewni, że jeżeli wybierzemy dobry gatunek trawy, to będzie on na takich terenach dawał bardzo dobre wyniki. Warto o tym pamiętać jeszcze przed zakupem nasion. Trawa, którą chcemy posadzić na terenach zalewowych musi być przede wszystkim dobrze ukorzeniona. Dzięki temu będzie ona mogła korzystać z pokładów tlenu, które znajdować się będą w głębszych warstwach gleby, co sprawi, że roślin będzie mogła oddychać nawet wtedy, gdy całkowicie zaleją ją wody występujące poza brzeg rzeki lub innego zbiornika wodnego. Warto kupić sprawdzone mieszanki traw zalewowych na nasze pole.

Szczególnie w sytuacji, gdy posiadamy tereny na gruncie nisko położonym, który dodatkowo jest w pobliżu rzeki, musimy liczyć się z tym, że woda będzie zalewała nasze plony. Sprawi jednak dzięki temu, że gleba będzie bogata w różne wartościowe składniki, dlatego trawa, którą tam zasadzimy, będzie bardzo wydajna. Dzięki niej zyskamy dużo siana, które będziemy mogli później przeznaczyć na pożywienie dla naszych zwierząt. Warto o tym pamiętać, szczególnie, gdy mamy dużo zwierząt.