Czym jest fotogrametria?

Fotogrametria jest specyficzną dziedziną nauki, która umożliwia uzyskanie dokładnego obrazu terenu. Wykorzystuje się go później do tworzenia map, a także w pracach budowlanych i konstrukcyjnych. na początku wszelkie pomiary związane z wysokością obiektu dokonywane były z poziomu ziemi, jednak obecnie coraz popularniejsze staje się wykorzystania dronów do tego zadania. Od momentu spokój narysowania się lotnictwa zdjęcia fotogrametryczne wykonywane były także samolotów oraz niewielkich maszyn latających, takich jak motolotnie.

Zdjęcia fotogrametryczne z drona

fotogrametria dronyObecnie do tworzenia map konkretnego terenu wykorzystuje się wysokiej jakości zdjęcia fotogrametryczne. Na początku wszelkie pomiary związane z wysokością i kształtem obiektów wykonywane były z poziomu ziemi. Wszystko zmieniło się po spopularyzowaniu lotnictwa, a także niewielkich maszyn, takich jak motolotnie. Pozwoliły one na wykonywanie zdjęć całego obszaru za pomocą specjalistycznych aparatów. Obecnie jednak w dziedzinie, jaką jest fotogrametria drony wykorzystywane są o wiele chętniej niż inne maszyny latające. Są one o wiele tańsze w eksploatacji i pozwalają na uzyskanie satysfakcjonujących wyników. O ile w pierwszych latach wykorzystywania aparatów cyfrowych do fotogrametrii środowisko profesjonalistów obstawiają za tym, że nie przyjmą się one w tej dziedzinie, tak obecnie dzięki postępowi technologicznemu jakość zdjęć cyfrowych wykorzystywany w fotogrametrii jest o wiele wyższa i Pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących wyników. W dronach przeznaczonych do tego typu zastosowań stosuje się aparaty z odpowiednimi obiektywami redukującym i zniekształcenia i odwzorowujący mi najdrobniejsze szczegóły. Ponadto dzięki wbudowanym systemem pomiarowym o wiele łatwiej jest sczytywać dane, a także pozyskiwać je na bieżąco jeszcze w trakcie wykonywania zdjęć. Jest to duże ułatwienie, które bezpośrednio wpłynęło na popularność dronów w tym zakresie. Na rynku obecnie funkcjonuje wiele firm zajmujących się profesjonalnym wykonywaniem zdjęć fotogrametrycznych z dronów.

 

Fotogrametria jest dziedziną, która w bezpośredni sposób łączy się z kartą graficzną i naukami geograficznymi. Wykorzystuje się ją także w przypadku dużych założeń budowlanych i konstrukcyjnych. Obecnie najczęściej zdjęcia fotogrametryczne wykonywane są przy pomocy dronów, które dają możliwość przesyłania danych na bieżąco i zachowania wysokiej jakości zdjęć, a także pozyskiwania bardzo dokładnych pomiarów dotyczących wysokości. Wykorzystywanie tych niewielkich maszyn stało się na tyle popularne, że na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się profesjonalnym wykorzystywaniem dronów fotogrametrycznych.