Czemu ma służyć terapia manualna?

Osoby, które cierpią na różne dolegliwości stawów i kręgosłupa w pierwszej kolejności udają się do lekarza rodzinnego, który to daje skierowanie do lekarza ortopedy lub rehabilitacji. Następuje diagnostyka choroby oraz ocena stanu zdrowia. Wówczas zostaje podjęta decyzja o dalszym leczeniu, a także rehabilitacji. Dostajemy skierowanie między innymi na zabiegi fizjoterapeutyczne lub na masaż. A co, jeśli dostajemy skierowanie na terapię manualną?

O zaletach terapii manualnej

terapia manualna łomiankiO terapii manualnej mało się słyszy, ponieważ jest mało specjalistów w Polsce, którzy wykonują tego typu zabiegi. Trzeba być odpowiednio do tego przeszkolonym, aby nie zrobić pacjentowi krzywdy. Nie mniej jednak terapia manualna jest pożądana w bólach kręgosłupa oraz stawów. Istnieje wiele metod i chwytów jej wykonania. Polega ona na nastawianiu mięśni i kręgosłupa metodą palpacyjną. Pozwala ona na przemieszczanie tkanek miękkich przy pomocy siły fizycznej. Jest to specyficznego rodzaju masaż mający na celu odprowadzić limfę w chorej tkani i tym samym uśmierzyć ból. Następować może także tak zwane nastawianie kręgosłupa poprzez określone uciski. Dzięki temu po kilku dniach pacjent całkowicie pozbywa się wszelkich dolegliwości. Jest to delikatna i skuteczna forma rehabilitacji, na którą warto się zapisać. Nie jest droga. Terapia manualna łomianki oferuje na przykład usługi w dość niskich cenach. Zabieg z reguły jest wykonywany jednorazowo. Dotyczy to głównie nastawienia kręgosłupa, z kolei odprowadzanie limfy ze stawów to seria co najmniej dziesięciu zabiegów. Terapia manualna niweluje wszelkiego rodzaju obrzęki i opuchnięcie. Wymiernie wpływa na ukrwienie określonych tkanek miękkich, a to skutkuje szybszą regeneracją i powrotem do zdrowia. Oprócz tego wpływa pozytywnie na stan psychiczny pacjentów, który pozbywają się bólu raz na zawsze. Jeśli jednak dolegliwości wrócą – zabieg należy powtórzyć. Wbrew pozorom, terapia manualna jest całkowicie bezbolesna. Należy być tylko całkowicie rozluźnionym podczas wykonywania masażu tkanek.

Terapia manualna polecana jest każdemu, kto ma mniejsze lub większe problemy ze stawami bądź też z kręgosłupem. Nie należy się jej bać, ponieważ zalety wynikające z tych zabiegów są na tyle duże, że pacjenci są bardzo zadowoleni. Warto jest więc zapisać się na te zabiegi, jeśli zależy nam na zlikwidowaniu dolegliwości bólowych i powrocie do sprawności. Terapia manualna to zabieg, który skutecznie przywraca organizm do zdrowia. Polecana jest osobom zarówno młodszym, jak i starszym.