Co tworzymy z drewna konstrukcyjnego?

Chociaż nasi przodkowie żyjący wiele wieków temu dysponowali tak naprawdę tymi samymi gatunkami drzew, jakie mamy obecnie do swojej dyspozycji, to ich możliwości związane z przetwarzaniem i wykorzystywaniem drewna były znacznie mniejsze od naszych, ponieważ nie dysponowali zaawansowanymi urządzeniami pozwalającymi między innymi na dokładne kontrolowanie wszystkich procesów z tym związanych. Jakie procesy mogą być związane z produkcją drewna tak, żeby jego właściwości były zadowalające? Kojarzy nam się oczywiście w pierwszej kolejności przecinanie kłód w tartakach tak, żeby nadać mu właściwy kształt. Przy drewnie konstrukcyjnym pracują fachowcy.

Normy odnoszące się do wytrzymałego drewna

wytrzymałe drewno konstrukcyjne c24To tylko początek procesu, który zresztą potrafi być dużo bardziej skomplikowany, bo nawet traki wykorzystywane w tym celu mają różną budowę. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, że w czasie początkowych etapów procesu produkowania czegoś takiego zbiera się również korę wraz z zewnętrznymi warstwami. Uchodzą one za tak zwane warstwy miękkie, które podatne są na występowanie różnych procesów gnilnych. Jako nabywcy i przyszli użytkownicy takiego drewna na pewno chcemy całkowicie wyeliminować tę ewentualność i to bez względu na to, czy tworzymy z tego drewna jakieś konstrukcje znajdujące się na zewnątrz, czy też takie, które będą dodatkowo zabezpieczone na przykład poprzez pokrycie dachowe. Swoją drogą bardzo ciekawe jest to, że pomimo wielu zaawansowanych materiałów i rozwiązań wciąż zdecydowana większość dachu powstaje właśnie z drewna konstrukcyjnego. Być może chodzi tutaj o to, że wytrzymałe drewno konstrukcyjne c24 produkujemy w różnych rozmiarach i w związku z tym łatwo możemy dopasować to do konkretnego projektu. Przecież nawet po zakupie krokwi nie będziemy mieli najmniejszego problemu z tym, żeby je indywidualnie obrobić poprzez przycinanie czy malowanie.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby oszczędzić sobie ciężkiej pracy, to zdecydujemy się na zakup takiego, które zostało już zaimpregnowane w specjalnych bejcach. Drewno konstrukcyjne nadaje się również do tworzenia altan i innych tego typu konstrukcji wystawionych na działanie warunków atmosferycznych, ponieważ jego wygląd nie będzie się zmieniał nawet po latach pod warunkiem regularnej konserwacji. Wytrzymałość drewna robi naprawdę dobre wrażenie, bo jest ono zdolne do przenoszenia naprężeń, więc w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych nie będzie tak szybko ulegało degradacji na przykład pod wpływem wstrząsów czy innych zjawisk.