Cechy ręcznej i elektrycznej wyciągarki na łodzi

Ze wszystkich urządzeń na łodzi niektóre rzeczy są niezbędne. Z pewnością należy do nich winda kotwiczna. Nie chodzi o ocenę zdolności samodzielnego podnoszenia kotwicy ale skoro winda kotwiczna znacznie ułatwia żeglowanie to należy ułatwiać życie. Winda kotwiczna to duża wciągarka o poziomej lub pionowej osi, której celem jest szybkie, łatwe i niezawodne podnoszenie lub opuszczanie kotwicy. Znajduje się na przednim pokładzie łodzi i może być napędzana małym silnikiem elektrycznym lub korbą ręczna do windy kotwicznej.

Jak wybrać wyciagarkę do kotwicy?

wyciągarka do kotwicy

Wyciągarka składa się z dwóch głównych elementów: Cygana i głowy. Cygan to karbowany pierścień, który zazębia się z ogniwami łańcucha aby podnieść kotwicę. Może obracać się na osi pionowej lub poziomej. Głowica to gładki bęben, który unosi pręt czyli tekstylną część kotwicy. Oba są napędzane szeregiem kół zębatych, które zwielokratniają siłę. W modelu elektrycznej windy kotwicznej do projektu dodawany jest motoreduktor. Przy wyborze windy kotwicznej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Warto znać całkowitą długość i wyporność łodzi niezbędne aby określić wymiary windy kotwicznej dla porównania mocy uciągu wymaganego dla łodzi z mocą uciągu podaną w karcie danych technicznych wybranej windy kotwicznej. Moc windy kotwicznej musi oczywiście być wyższa. Dla bezpiecznej żeglugi siła uciągu windy kotwicznej nie może być mniejsza niż trzykrotność masy całkowitej liny kotwicznej. Ręczna winda kotwiczna jest lżejsza i tańsza niż winda elektryczna. Unosi ciężką kotwicę bez wysiłku w powolnym tempie. Elektryczna wyciągarka do kotwicy idealnie nadaje się do łodzi bez akumulatora lub systemu ładowania elektrycznego. Jeśli jednak łódź jest w stanie pomieścić wyciągarkę elektryczną warto posiadać egzemplarz na stanie. Wyciągarka elektryczna zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Ułatwia manewrowanie kotwicą przez jedną osobę i znacznie szybciej podnosi kotwicę. Lepiej kontrolowana jest również ilość łańcucha kotwicy. Energia hydrauliczna może być również wykorzystana do obsługi windy kotwicznej. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostępna wysokość zrzutu. Jest to wolna długość między górną częścią wiązki łańcucha a spodem platformy. Kabestan czyli pionowa winda kotwiczna potrzebuje co najmniej kilkunastu centymetrów wysokości spadku, podczas gdy winda kotwiczna potrzebuje tylko znacznie mniej.

Instalacja elektryczna również musi być odpowiednio dostosowana. Ponieważ winda kotwiczna zużywa więcej energii elektrycznej przez bardzo krótki czas należy zapewnić alternator i akumulator z odpowiednio dobranym okablowaniem. Wreszcie winda kotwiczna jest sterowana za pomocą dwuprzyciskowej jednostki sterującej. Z wyborem między przełącznikiem nożnym a pilotem przewodowym lub bezprzewodowym. Cechy windy kotwicznej na jakie warto zwrócić uwagę zależą doświadczenia z windą kotwiczną podczas rejsu.