Budownictwo – połączenia nitowe

 

Połączenia nitowe są często wykorzystywane w budownictwie oraz przemyśle. Stosuje się do nich specjalne tulejki, które wyposażone są w specjalną gwintowaną wewnętrznie część. Dzięki temu umożliwione jest łączenie ze sobą elementów o ekstremalnie cienkich ściankach, na przykład blachy. Nie ma w tym przypadku możliwości, by nagwintować w inny sposób otwór. Wspomniane tulejki składają się z trzech części. Wyposażonej w gwint, cienkościennej, która go nie posiada oraz kołnierza. Każdy producent umożliwia zapoznanie się z pełnym katalogiem dostępnych rodzajów.

Główne zalety nitonakrętek z aluminium

nitonakrętki aluminiowePraca ze specjalnymi tulejkami jest dość prosta. Trudno mówić tutaj o jakichś skomplikowanych czynnościach. Nitonakrętki aluminiowe są montowane poprzez wkręcanie nagwintowanego trzpienia, od strony kołnierza. W powstałym otworze osadza się nitonakrętkę. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie elementu przez kołnierz do materiału i wykonać spęczenie. Na samym końcu niezbędne jest usunięcie trzpienia. W przypadku wymagań w zakresie większej szczelności, zaleca się wybór nitonakrętek z dodatkową uszczelką znajdującą się pod kołnierzem. W związku z powyższym, największą zaletą nitonakrętek każdego rodzaju jest zdecydowanie łatwość i szybkość ich montażu. Może być on nawet w pewnym stopniu zautomatyzowany. Jednak do montażu są najczęściej wykorzystywane specjalne urządzenia, które ułatwiają właściwy montaż. Główny podział nitonakrętek zakłada różne rodzaje materiału, z których są wykonywane. Najbardziej odporne na działanie szkodliwych czynników są modele wykonane ze stali nierdzewnej. Natomiast aluminiowe są lekkie i łatwiej je zamontować. W asortymencie wielu sklepów znajdują się również egzemplarze odporne na działanie kwasów. Dzięki odpowiedniej skali wyróżnia się nitonakrętki w róznych rozmiarach. Zgodnie ze skalą dostępne są elementy od M3 do M12. Inny podział dokonany jest w zależności od występującego kołnierza: cienkiego, grubego lub wpuszczanego. Nie bez znaczenia jest również kształt kołnierza, czyli cylindryczny, stożkowy bądź uniwersalny.

Odmiennym zastosowaniem charakteryzują się również nitonakrętki gładkie, radełkowane i sześciokątne. Ostatni rodzaj niesie za sobą najmniejsze ryzyko przesunięcia tego elementu w materiale. Radełkowane wyróżniają się natomiast najlepszą przyczepnością do określonego materiału. Przy wyborze konkretnych nitonakrętek należy jeszcze zwrócić uwagę na rodzaj ich zakończenia. Wyróżnia się zamknięte, czyli szczelne oraz otwarte, zwane również przelotowymi.