Ból i jego monitorowanie w medycynie

 

Ból to uczucie, które towarzyszy każdemu z nas od urodzenia. Każdy z nas odczuwa mniejsze lub większe bóle w związku z różnymi przypadłościami czy dolegliwościami. Najwięcej bólu jest oczywiście w szpitalach, gdzie osoby chore cierpią na ogromne bóle w związku z poważnymi schorzeniami, które czasem są śmiertelne. Ból jest ważnym wyznacznikiem tego, jak czuje się pacjent i czy wprowadzona przez lekarzy terapia zdaje egzamin. Dlatego ważne jest monitorowanie bólu u pacjenta, które umożliwi wprowadzanie ewentualnych zmian w leczeniu.

Jak przebiega monitoring bólu?

dokładne Monitorowanie bóluW jaki sposób monitoruje się ból chorego? Pod tym względem medycyna na świecie poszła do przodu i dokładne Monitorowanie bólu jest dzisiaj o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu lub jeszcze wcześniej, kiedy medycyna nie była zbyt rozwinięta. Istnieje masa sposobów wykorzystywanych przez lekarzy do tego, aby monitorować ból chorego pacjenta. Najprostszym z nich, który został oczywiście wymyślony najwcześniej, to po prostu wywiad przeprowadzany z pacjentem. Lekarz pyta chorego o skalę bólu, a ten ocenia swój ból w dziesięciopunktowej skali, gdzie im więcej punktów, tym ból jest oczywiście mocniejszy i trudniejszy do wytrzymania. Technologia daje dzisiaj jednak takie możliwości, że monitorowanie bólu jest nie tylko szybsze, ale przede wszystkim o wiele dokładniejsze. Wykorzystuje się w tym celu wszystkie zdobycze techniki w zakresie aparatury medycznej i w zakresie prezentacji danych medycznych. Dzisiaj lekarz nie musi nawet przychodzić do pacjenta, ale siedząc w swoim gabinecie monitorować ból pacjenta. W jaki sposób? Oczywiście zdalny, za pomocą łączności internetowej. Dzisiejsza aparatura umożliwia na przykład podłączenie do komputera lekarza poprzez specjalny system pilota, który w swoim łóżku ma pacjent. Lekarz i pacjent umawiają się na dane godziny i pacjent o umówionej porze wciska liczbę, która oznacza skalę jego bólu. Dane wyświetlają się graficznie na monitorze w gabinecie lekarskim, a lekarz ma pełny wgląd do danych z całego okresu leczenia.

Rozwój technologii wpłynął w oczywisty sposób na medycynę. Wpłynął bardzo pozytywnie, bo dzięki coraz nowocześniejszym rozwiązaniom w aparaturze medycznej leczenie przebiega dużo sprawniej i jest oczywiście bezpieczniejsze dla pacjenta. Praca lekarza, choć nadal bardzo ciężka, staje się też przynajmniej trochę łatwiejsza. Przykładem jest właśnie zdalne monitorowanie bólu, które rozwija się dziś w każdym niemal szpitalu, na każdym oddziale.