Bogaty strój średniowiecznej kobiety

Wiele rekonstruktorek historycznych decyduje się na odtwarzanie postaci zamożnej. Przedstawienie takiej postaci wymaga bowiem bardzo dużego wkładu pracy w stworzenie stroju, ale również wiedzy o znaleziskach archeologicznych, na podstawie których można zaplanować wygląd odzieży oraz ilość i rodzaje posiadanych ozdób. Najbardziej przydatne są oczywiście kompletne znaleziska grobowcowe, przede wszystkim z terenów Danii i Szwecji.

Strój zamożnej wczesnośredniowiecznej kobiety

bogate stroje średniowieczne damskieBogate stroje są wykonywane z lepszych gatunków materiałów niż proste, codzienne odzienie dla rekonstruktorów, gdyż noszone są przez osoby przedstawiające postacie zamożne i wysoko postawione. Bogate stroje średniowieczne damskie wzorowane są więc na bardzo dobrze zachowanym znalezisku grobu z Oseberg, w którym pochowana została zamożna kobieta oraz jej sługa. Na podstawie owego znaleziska można przypuszczać iż wystawne wczesnośredniowieczne suknie szyte były z najlepszej jakości wełnianej tkaniny, barwionej czerwonymi barwnikami, bardzo trudnymi do dostania na terenie całej europy w czasach wczesnego średniowiecza. Suknia obszyta była jedwabnymi pasami, mającymi bardzo imponujące hafty, oraz krajką tabliczkową. Zamiast płaszcza, bardzo popularnego wśród rekonstruktorów historycznych, w owym znalezisku obecny był długi kaftan sięgający kostek, uszyty z grubej wełny i uzupełniony ozdobnymi szwami z jedwabnych nici. Rekonstruktorki wczesnego średniowiecza niemal zawsze uzupełniają owy strój o charakterystyczny fartuch, noszony przez skandynawskie kobiety, spinany broszami żółwiowymi które również były unikalnymi dla skandynawii ozdobami. Pierwowzór owego stroju był uszyty z czerwonej tkaniny, aczkolwiek częstą praktyką jest wykonywanie stroju barwionego na niebiesko, gdyż odzież w tym kolorze zarezerwowana była wyłącznie dla najbogatszych, z racji trudności jej wykonania, oraz bardzo rzadko dostępnego barwnika, mogącego niejednokrotnie osiągać zawrotne ceny. Najrzadziej spotykane są natomiast elementy stroju z jedwabi broszowanych.

Popularnym dodatkiem do każdego wystawnego kobiecego stroju są również sznury szklanych koralików, zawieszane pomiędzy broszami. Była to oznaka bogactwa, gdyż nawet kilka sztuk szklanych koralików należało do ozdób niezwykle cennych. W niektórych strojach w miejscu koralików noszone są również bursztynowe paciorki, wykonywane zawsze z bursztynu szlifowanego i obrabianego. Klucze, również zawieszane na zapięciu brosz, oraz wykonane z kości solniczki również podkreślają status i zamożność każdej postaci która takowe posiada.