Badanie laboratoryjne western blot

 

Western blot to jakościowa metoda przeprowadzania badań laboratoryjnych, która pomaga w wykryciu w ciele pacjenta konkretnych białek powstających jako odpowiedź organizmu na zetknięcie się z pewnego rodzaju patogenami. Gama wychwytywanych w ten sposób jest bardzo szeroka i dotyczy schorzeń wywoływanych zarówno przeze wirusy, jaki i bakterie oraz pasożyty. Najczęściej jednak na tego typu test decydują się pacjenci, którzy podejrzewają, że mogli zachorować na boreliozę.

Wykrywanie boreliozy testem western blot

western blot boreliozaNiestety z roku na rok w naszych polskich lasach przybywa kleszczy. Niegdyś zwykło się mówić, że występują one jedynie wiosną i jesienią w tych miejscach, które są porośnięte drzewami liściastymi. Dziś wiemy, iż nie jest to prawda, ponieważ okres bytowania tych insektów jest dużo dłuższy i obejmuje w różnych stopniach nasilenia wszystkie pory roku oraz bardzo zróżnicowane pod względem flory tereny. Każda osoba, w której ciało wbił się kleszcz, powinna rozważyć poddanie się szczegółowej diagnostyce w kierunku chorób przenoszonych przez te niewielkie owady. Okazuje się bowiem, że aż siedemdziesiąt procent kleszczy jest nosicielami boreliozy, a oprócz tego mogą one przenosić także wiele innych bardzo poważnych bakterii. Skupmy się jednak dziś na problemie najpowszechniejszym. Chorobę z Lyme wywołuje bakteria spiralna, która jest już znana ludziom od ponad stu lat, jednak nadal jej wykrywanie nie należy do najprostszych zadań. Jedno z podstawowych badań laboratoryjnych przeprowadzanych w moim laboratorium to western blot Borelioza jest wskazaniem do wykonania tego typu tekstu dość regularnie. Niestety jednorazowy wynik nie daje nam pewności, że jesteśmy nosicielami groźnej dla nas bakterii. Istotna jest przede wszystkim pełna i regularna diagnostyka prowadzona pod kierunkiem odpowiedniego lekarza, najlepiej specjalizującego się w chorobach zakaźnych. Badanie western blot wykonuje się z surowicy krwi pacjenta i trwa ono stosunkowo niedługo, ponieważ jest gotowe do odczytu już po trzech dniach. Zanim jednak je wykonamy musimy znać już wynik innego ważnego testu zwanego powszechnie ELISA.

Borelioza jest niezwykle poważną chorobą, którą niestety wielu ludzi bagatelizuje. Ponieważ często niesie z sobą występowanie dość niespecyficznych objawów występujących w różnych przedziałach czasowych po zetknięciu się z zakażonym kleszczem, trudno ją zdiagnozować bez wykonania w odpowiednich badań laboratoryjnych. Zachęcam każdą osobę, która w swojej skórze miała wbitego kiedykolwiek kleszcza, aby poddała się testowi ELISA oraz badaniu western blot.